banner

Pojíždění

"Předtím, než se můžete začít učit běhat, musíte se naučit chodit." To mi vždy říkal můj dědeček.

Kdyby byl můj dědeček pilot - instruktor, jsem si jist, že by řekl, "předtím, než se můžete učit létat, musíte se naučit popojíždět." a měl by jistě pravdu. Zde je několik tipů popojíždění, se kterými byste měli být obeznámený dřív, než vyrazíte k nebi.

Myšlenka pojíždění

Letadla jsou často jako půvabní ptáci ve vzduchu. Na zemi jsou ale nemotorní - jako albatros. Je to jednoduché, nejsou k tomu určení, aby trávili mnoho času na zemi. Proto je inženýři nenavrhují se vším vybavením jaké byste očekávali s pozemním vozidlem. Neměli byste očekávat, že ve vaší Cessně 172 najdete třeba posilovač řízení s volantem. Místo toho najdete v kabině pilota pedály. Těmito budete řídit letadlo během pojíždění.

Pojíždění je dost snadné. Jestli je váš systém vybavený pedály kormidla, jednoduše zatlačte na jeden nebo na druhý k zatáčení letadla. (jestli máte pohyb kormidla vestavěn do vaší ovládací páky, použijte kroucení ovládací páky a ta bude mít stejný účinek jak pedály. Nepoužívejte páku, která není uzpůsobená ke kroucení a nemá vlastnost ovládání směrovky, jinak vám řídící páka zůstane v ruce. Pokud vaše páka není zkombinovaná se směrovkou, použijte klávesu 0 na vašem číselném bloku klávesnice PC pro levé kormidlo a klávesu ENTER pro pravé kormidlo.) Zatlačením na pedál stočíte nos letadla ve stejném směru a způsobí aby letadlo zatočilo. Například, zatlačení pravého pedálu letadlo zatočí dopravu. Jakmile se podvozek dostane do vzduchu, je blokovaný proti zatáčení. Pokud toto nastane, tlak vyvynutý na pedály nezpůsobí zatočení podvozku, ale stočení směrovky.

Pokud nemáte pedály, je pro vás život mnohem jednodušší. Řídítepouze vychylováním ovládací páky. Letadlo zatáčí ve směru vychýlení ovládací páky. Není nic jednoduššího.

VAROVÁNÍ: Vyhněte se rychlému pojíždění. Při rychlém pojíždědí, snadno dostanete letadlo do situace do které jste nechtěli. Například trojkolová - letadla, jsou nestabilní když s nima musíte rychle zastavit. Každý to ví, kdo jezdil na dětské tříkolce. Jedno rychlé zastavení nebo příliš ostré otočení způsobí aby se tříkolka překotila. U letadla je to úplně stejné. Všeobecně platí, že nemusíte pojíždět rychleji než jste schopni jít. Zkuste pojíždět pomalu.

Použijte jen tolik síly, aby se začalo letadlo pohybovat a potom snižte otáčky asi o 1000rpm. Pokud se letadlo zažíná rozjíždět příliž rychle, uberte tah motoru aby zpomalilo a přibrzděte. Zpomalte letadlo k bezpečnému pojíždění a opět pokračujte.

Pojíždění letadla je snadná část tohoto procesu. Obtížnější část je ta jak se dostat na letišti tam kam chcete. Nemůžeš jen vyrazit napříč letištěm pokud neznáte něco o pojezdové dráze a označeních ranveje. Jestli jste na letišti s operační kontrolní věží, pak potřebujete kontaktovat pozemní službu pro povolení pojíždění.

Letištní značení

Už jsi někdy zázračný co všechno ti malé náklaďáky v letištích - jeden s vyzařujícími žlutými světly - dělají? Já myslím, že já jsem věděl. Dlouho, já jsem byl přesvědčený, že oni přinesli sendviče k studentským pilotům se kteří stali ztracený na letiště. Po tom všem, dokonce studenti potřebují výživu při pokouší se o navigovat z pojezdová dráhy ranvej parkovací bodu.

Letištní nápisy a označení jsou jedna situace v kterém konzistence dělá pro důvěru, a FAA půjčuje pomocný profil křídla specifikováním zeširoka jak letištní dráhy, pojezdová dráhy, a další letecké pohybové oblasti mají být vyložil, značený, a osvětlil.Zatímco to není docela pravda že jestli viděli jste jedno letiště viděli jste jich všechno, tam je metoda k zjevnému šílenství. Právě jako Buck Rogers tajný prsten dešifranta, vy musíte dešifrovat co před vámi.

Pojďme se podívat na Chino, Kalifornie, ukázaný ve Figure 1.


Figura 1 staré letištní rozvržení v Chino. (A nová ranvej není ukázaný.)

Letiště je slušnost se dvěma dráhami schopnými zajišťujících startů a těžeb v čtyřech různých pokynech (dvou pokynech na každý z dvou drah, pro geograficky putovní).

Od Chino je letiště věže a od kontroler rozčílí se kdy vy přistanete na různou ranvej z jednoho oni měli na mysli, to je užitečný pro vědět ty dráhy šly s čísly, která jsou vždy velcí a malovaná v bílém. Ranvej čísla a jejich označení pomohou rozlišuje je z letištních nonlanding povrchů. Chinoovy dráhy jsou sečtený 8, 26, 21, a 3.

Vy si myslíte, že oni jen tvoří ty čísla, vy ne? Já jsem měl studenta kdo myslel, že čísla ranveje je založená na nějakém druhu dovolené rychlosti nebo záznam seizmografu. Uh jú. Čísla představují první dva prsty ranveje- ovo aktuální trojciferný magnetický směr. V podstatě, čísla ranveje je jeho směr, zaokrouhlený nejblíže 10 stupňům. A ranvej orientovaný v 211 stupních se stává Runway 21 (vyslovená "ranvej dva- jeden" při mluvení kontroler a dalšímu letectví- důvtipní lidi). A ranvej poukázala 076 stupně se stává Runway 8 (sbírání).

Tam jsou dvě strany téměř každý záležitost a dva konce každý ranveji. S vzácnými výjimkami (obvykle mají co dělat s terénem), vy můžete teoreticky přistanete nebo vzlétnete z každého konce. Toto znamená každý kus vozovky ranveje má čísla na každém konci. Ti, kdo byli cesta předou mě si uvědomí tyto čísla, kdy vyjádřený jako trojciferná čísla, lišit se hodnotou z 180. Dělá smysl, od dvou pokynů jsou 180 stupně odděleně.

Veškeré úhly ranveje jsou orientované na severní magnetický pól, kde magnetické dílky na větrné růžici kompasu, a ne pravdivý severní pól, kde Santa Claus ( pilot) žije. Kdy vaše letadlo je špičatá dolů nějaká ranvej, magnetický kompas letadla by mělo přibližně signalizovat ten směr ranveje. Figura 2 ukazuje co kompas a setrvačníkový kompas mohl by vypadat jako kdy uspořádaný s Runway 26 v Chino.


Figura 2 magnetický směr ranveje. Oba směřující indikátor a magnetický
kompas ukázat magnetický směr kdy špičatý dolů střed ranveje.

Pamatujte si že když operování v letišti: směr větru, přistávací směr, a nějaký koncentráty ATC žádá vás abyste letět jste veškeří založený na magnetickém směru.

Dráhová světla

Malovaný bílý, označení ranveje jsou snadná k tomu, aby identifikovala během dne, ale a co v noci? Nehledejte fluorescenčnímu pomeranči kdykoli brzo. Letiště má obraz k tomu, aby udržoval. Kromě toho, letiště by stalo se magnetem pro rockové hvězdy a květina- malovaný Volkswagen autobusy jestli ti barvy byly užívané.

Odpověď v noci je světlo. Jak sluneční klesá pomalu do západu, letiště často rozsvítí se jako jeden z těch zábavního parku přehlídky. Všechny druhy a barvy světel, nějakého blýskání a nějaký trvalý, jste tam, aby bavili a splést vy. Myslete na to jak barva- kódované narážky, a vy budete na správné cestě.

Denní světla, ukázaný ve Figure 3, hraničit obě strany ranveje.


Figura 3 základní dráhová světla.

Nazvaná dráhová postranní světla, tato světla jsou vyčerpaná 200 stopy odděleně. Kontroler točí tyto světla na mezi západem sluncem a východ slunce nebo kdy viditelnost je chudý.

Začátek ranveje je oznámený se zeleným prahem světla, zatímco daleko konec ranveje je osvětlený červeně. To je vhodná barva k tomu, aby signalizovala, že vy jste vypotřebování použitelné přistávací plochy (jen traktory, buldozery, a korigování duny za těmi červenými světly, prosím vás !). Tyto světla ve skutečnosti vedou dvojitý život. jedné strany oni zelenají se; na druhé, červený. Přemýšlejte o tom pro sekundu. Začátek (nebo prahu) jednoho ranveje je konec další. Světla na začátku Runway 21 jsou také v konečné stanici Runway 3.

Co jsem popsal doposud jsou základy dráhových světel, která vy se setkáte s v téměř každý letišti které podporuje noc operace. To může a dostat hodně chovatele. Při shromáždění zkušenost letectví, vy přijdete určitě napříč letišti se sofistikovaným osvětlením. Ve skutečnosti, letiště s dráhami kontrolního přístroje mohou mít takové detailní osvětlení že to je možné zmýlit se to pro oheň prérie. Nějaké dráhy mají střední dělicí čáru vozovky osvětlení se začleněnými jízdami naprázdny celá délka střední dělicí čáry vozovek ranveje. Někteří mají brilantní, uspořádaný, vyzařující blesková světla vedoucí k prahu ranveje. Jiní mají dotyková návěstidla, která vypadají jako obrovský vánoční stromek byl pohmožděná do prvních 3,000 stop ranveje. Jeden z mých studentů řekli, že to bylo tak pěkné, on nebyl si jistý měl by přistane na to. Vy můžete! Podívej se na americkému oddělení dopravy- ovo Letecký Information Manual (známý piloty jak " AIM") pro dodatečnou informaci o těchto osvětlovacích systémech.

Pojezdová dráha označení

Je málo věcí tak ubohý jak pilot na zemi, dokonce ve dne. King nebo Queen Airways může snadno se stát Lost Platoon kdy výbava narazí na zem. To je běžný špatný názor ti pilotové jsou dotovaní s nějakou nadřazenou schopností k tomu, aby našla jejich cestu kolem letišť. Toto je prokazatelně nepravdivý. Největší pilotové mohou najít prodejní automat se zavázanýma očima, ale mnozí z nás mají problém stává se z ranveje k svázat bod v neznámém letišti. Pilotové a jejich letadla byla vytažená z nějakých dost neobvyklých míst (jako čas spolu - pilot náhodně pojížděl do tajného armádního hangáru v combo civilním/vojenském letišti. To nebylo zřejmě velká část tajemství, od té doby, co oni měli ve zvyku opuštění jejich dveří otevřít).

Figura 4 ukazuje kresbu pojezdová dráhy označení z letištního grafu.


Figura 4 pojezdová drah v typickém letišti.

Pojezdová dráha D (delta) srovnává severní část Runway 8- 26, a Taxiway C (Charlie) srovnává severozápadní stranu Runway 3- 21. Je tam několik křížících se pojezdová drah s jednotlivými fonetickými jmény.

Ve větších letištích, a dokonce v menší jeden kdy pozemní doprava nebo stavba existuje, to není neobvyklý pro kontroler věže k tomu, aby nabízela komplexní vyklizení taxi.

Tady je takové vyklizení: "listopad 2132 bravo, taxi Runway 21 přes Charlie, jihozápad Delta, zahnout vlevo; zkřížený Runway 21 a udělá levé otočení na Golf, přes." Studenti normálně reagují na toto vyklizení s , "jú?" Kdybys měl letištní graf ven, mohl bys snadno navigovat z poziční A třída poziční A2 ve Figure 4 bez dostání ztraceného. Mnoho různorodostí letiště grafy (podobný jeden z Figure 4) je k dispozici pro udělat letištní- navigaci země snadnější.

Pojezdová dráhy jsou identifikované nepřetržitou žlutou čárou s paralelními dvojitými žlutými čárami na vnějších okrajích povrchu taxi (figura 5).


Figura 5 pojezdová dráha označení.
Veškerá pojezdová dráha označení jsou v žlutá.

Pojezdová dráha jména jsou ukázaná signály s malou amplitudou. Umístěný podél strany pojezdová dráhy, tyto znaky skládají se ze žlutého písemného označení na černém pozadí. Znaky obsahující frakturu na žlutém pozadí signalizují pozici křížících se pojezdová drah. Šípy signalizují směr příbuzného těchto křížících se pojezdová drah. V noci, mnoho (ne nutně všechno) pojezdová dráhy měly modrou všesměrovou vedlejší činnost osvětlení (figury 6).


Figura 6 osvětlení pojezdové dráhy.

V nějakých letištích, pojezdová dráhách možná má začleněnou zelenou střední dělicí čáru vozovky osvětlení. Jeden čas, já jsem chytil empatického a citlivého studenta mého proplétání mezi začleněnými zelenými pojezdová světly. Myslel jsem si, že ona má zpětný záběr do té doby, než já jsem zjistil že ona obává se ničení buď světel nebo pneumatiky. Vy nezraníte světla nebo pneumatiky, ale neomezovou se (pokud si přejete) držet nosewheel několik palců k straně začleněného osvětlení.

Jako pilot, musíte být schopný identifikovat bod kde pojezdová dráha konce a ranvej začínám. Tento přechod je identifikovaný do čtyř žlutých čár - dva pevný a dva čerchovaný - přecházející kolmý k pojezdová dráze a běžící paralelu k ranveji (figura 7), známý jako ranvej- drží označení.


Figura 7 pojezdová dráha označení.

Jestli dvě plné čáry jsou na vaší straně, pak, ve věži- řízené letiště, vyklizení je požadované, aby vstoupila do ranveje. Jestli dvojité přerušované čáry jsou na vaší straně, pak měl bys křížit se ty linky k tomu, aby vyčistily ranvej a vstupují do pojezdová dráhy. (nadále, my budeme předpokládat, že "řízené letiště" je jeden mít operační kontrolní věž.)

Domýšlivý vy právě jste přistáli a pojíždíte mimo ranvej, měl bys pojíždět napříč dvojitými přerušovanými čárami a vyčistit ranvej. FAA přebírá to vaše letadlo nevyčistilo ranvej dokud celé letadlo (dolů do poslední nýt) je na druhé straně těch dvojitých čerchovaných žlutých čár. Důvod pro toto je zabránit ocasům dlouhých letadel (jako natažený DC- 8) z prohrabávání ven na ranvej. Toto mohl udělat přistání docela vyzývavý pro další pilota a možná dá mu nebo její zvláštní EKG značku.

V letištích bez operační kontrolní věže (znamená, že letiště žádnou kontrolní věž nebo věž zavřela přes noc), vstupování aktivní ranveje je udělané v rozvážnosti pilota. (nadále, letiště nemá žádná kontrolní věž nebo jeden v která věži není v provozu bude nazývat se neovládané letiště.) v tomto příkladu, měl bys držet ještě před ranvejí, za pevnou pojezdová dráhou- drží linky. Taxi na ranvej jen když to mine dopravě a kdy žádná letadla stávají se připravená přistát (známá byla "na krátká finální"). Jinými slovy, "pohled pečlivě před pojížděním na ranvej." Poslední věc vy chcete je pro někdo, kdo udělá povážlivou situaci na vás. A, dělání dalšího pilota chodí dokola nevyhraje vás příliš mnoho přátel na letišti. To je také dobrý nápad k tomu, aby vysílal vaše záměry na něčem známý jak Common Traffic Advisory Frequency (CTAF) kdy žádná věž je v platnosti. Toto nechává další piloty v způsobu provozu vědět co vy děláte. Více na toto později.

Další způsob jak identifikovat kde ranvej začíná je s bílý- na- červeném podpisu lokalizovaném vedle čerchovaných a pevných dvojitých žlutých čár (ukázaný ve Figure 7). Tyto informační plakátovací tabule jsou nazývané ranvejí- blokovací signály, ačkoli oni ne ve skutečnosti nedrží cokoli. Oni existují informovat vás kdy vy chystáte se vstoupit aktivní ranvej. Oni také signalizují směr ranveje. Ve figuře 7, 30 12 signalizuje Runway 30 je vlevo a Runway 12 je doprava (jinými slovy, jít vlevo najít začátek Runway 30, a tak dále.). V řízených letištích, tyto znaky jsou vaše podněty k tomu, aby držely vaši pozici jestliže ne vyklizení dostalo vstoupit nebo kříží se ranvej. Figura 8 ukazuje jednotlivé ranveji držící indikaci znaménka , která pojezdová dráha protíná začátek ranveje startu.


Figura 8 osvětlení pojezdové dráhy.

V neovládaných letištích, ranvej- blokovací signály signalizují že můžete postupovat napříč nebo na ranvej kdy vy jste ujistili sebe žádný konflikt dopravy existuje. ( letadlo příprava vzlétne nebo zemi je úplně konečný konflikt.) ve věži- řízené letiště, tyto znaky jsou spojené s dvojitý pevný a čerchovaný pojezdová dráha- drží linky, poskytování rozsáhlé varování že vy křížíte se do akční oblasti.

Nějaká letiště možná mají pojezdová dráhy které zasahovat do bezpečnostního prostoru ranveje, jako ti ukázané ve Figure 8. Pojezdová dráha Delta je umístěný přímo za začátkem Runway 15. Letadla přistání na Runway 15 mohlo přiblížit se k nízko dost aby prezentovalo problém pro oba blížící se a pojíždějícím letadlům. Toto pravděpodobněji bude problém pro velká letadla, ale pravidla vezmou v úvahu nejhorší scénář. Vlastnictví- pozice znaky pro tuto periferní ranvej jsou ukázané bílý- na- červeném písemném označení. Termín 15APCH vedle pevných dvojitých žlutých čár signalizuje povinný držet bod ve věži- řízená letiště (toto znamenají nějaké letadlo na následující pojezdová dráze mohl by ovlivnit letadlo na přístupu k Runway 15). Na straně protilehlé ranveje, na Taxiway Deltě, na zadní straně ranveje- drží podpis, je bezpečnostní prostor ranveje podpis (normálně nalezený jen ve věži- řízená letiště). Toto se sestává ze stejných označení ukázaných na pojezdová dráze (dvojité pevné a přerušované čáry). Tyto znaky mohou být užívaný jako průvodce v rozhodnutí kdy ohlásit se kontroler že vy minete ranveji. Pamatujte si, v neovládaných letištích, pilotové musí rozhodnout se pro sebe zda vstoupit nebo křížíte se ranvej.

To je obtížný, ale ne nemožný, pro piloty náhodně taxi na aktivní ranvej ve věži- řízené letiště. Jeden pilot v rušném letišti jednou pojížděl přímo doprostřed aktivní ranveje a jen seděla tam (pravděpodobně čekající na jeden z těch žlutých náklaďáků k tomu, aby přinesly jemu sendvič). Úplně popletený pokyny věže a neochotný k tomu, aby žádala o objasnění, on zastavil jeho letadlo zatímco proudové letadlo je na konečném přiblížení. Kontroler věže řekla, "32 bravo, vy víte kde vy jste?" Pilot odpověděl, "Burbank Airport?" Kontroler řekl, "ano, to je dobrý, ale vidíte ten velký Boeing 707 venku na konečném přiblížení přímo zamířilo do vás?" Pilot odpověděl, "ano." "chcete jemu udělat povážlivou situaci na vás?" Pilot odpověděl, "ne." Kontroler řekl, "pak měl byste raději vystoupit jeho ranvej." Pilot, nechtěje dostat odražený na Boeingem 707, ihned odešel z ranveje.

Dodatečná označení ranveje

Jen proto, že tam je beton v tvaru ranveje neznamená, že to může být použito pro přistání. Nějaké dráhy mají žluté krokve malované na nich (figura 9, výhodné místo A).


Figura 9 ranvej Sufrace označení.

Toto signalizuje , že povrch je nevhodný pro pojíždějící, vysléká, nebo přistání. To je v podstatě letadlo neutrální pásmo. Neužívejte žádnou část této oblasti. To by mohlo být hranici protože povrch nebude podporovat váhu letadla dokonce pro pojíždění, nechat být přistání, nebo protože povrch je jinak nevhodný. Letadla která spekulují na krokve mohou najít sebe až do jejich os v asfaltu a uvězněná jako obrovský hmyz na mucholapce.

Bílé šípy ukazování v jednom směru tvoří co je nazvaný posunutý práh (figura 9, výhodné místo B). Toto je oblast ranveje kterou není budoucí užívaný pro přistání, ale na které vy můžete pojíždět, odložíte, nebo rozbalit po přistání. Posunuté práhy často existují jako součást úsilí odstranění hluku. Nucením vás přistát další dolů ranvej, vy udržujete vyšší nadmořskou výšku na přístupu než vy byste jestli přistání na začátku ranveje. A posunutý práh může existovat pro další důvody, takový jak přítomnost povrchu který bude podporovat váhu letadla, ale ne dopad letadla přistání. (tam je velký rozdíl. Já znám toto od jeden z mých instruktorů užívaných pro zavolat Richterova stupnici hodnoty následující mých přistání.)

Já zmíním se o žádných jménech, ale v případě nutnosti, profesionální pilotové aerolinií byli známí k tomu, aby přistáli v špatném letišti s plným množstvím pasažéřů. Nic takového, jako přinášení vašeho vlastního publika k faux pasům. Několik let dříve, pilot dělal toto v letišti East Coast. On náhodně přistál v malém výcvikovém poli s ničím jiným, než malé Cessny a Pipers třepetání kolem vzoru. Jak on přistál a přišel k zastavení, jeho kola děrné otvory v tenkém povrchu ranveje. On věděl on byl v maléru kdy to vzalo plnou moc jen pro pojíždět. Několik málo místních obyvatelů vyšli a řekli, "hej ! Dívejte se co vy jste udělali naší ranveji! Vy dali drny vytržené při golfu v tom. Geesh!" Jediná cesta mohli by odejít letadlo bylo úplně svlékne to základní fakta kov, dělání to osvětlí dost vzlétnout bez další poškození ranveje. Stejný nemohl být říkal pro pilotovu kariéru.

Teď je čas pro vás praktikovat pojíždění na Paineův Field. Užívej letištní schéma k tomu, aby pomohlo najde vaši cestu kolem letiště.

Letištní nákres